09226219759
02833236567
@taninwebraya
[email protected]
چالش های موجود در مسیر کارایی موتورهاي جستجو

چالش های موجود در مسیر کارایی موتورهاي جستجو

در این نوشته ضعف ها و چالش های موجود در مسیر کارایی موتورهاي جستجو  را بیان می کنیم تا شما را با این ضعف ها و چالش ها آشنا کنیم.

موتورهاي جستجو

با توجه به این نكته كه اطلاعات ارزشمند فراوانی در اینترنت وجود دارد و اینترنت با شتابی فراوان به یك منبع اطلاعاتی ممتاز تبدیل شده است. موتورهای جستجو به عنوان یكی از اساسی ­ترین دروازه­ های ورود به منابع اینترنتی دارای ضعف­ هایی هستند كه می­ توان به موارد زیر اشاره كرد:

– در یك مجموعه از یافته­ های بازیابی شده مدخل­ های تكراری فراوانی ملاحظه می­ شود.

– نتایج غیر قابل پیش­بینی هستند.

– نتایج چه بسا گمراه كننده باشند: ممكن است جستجویی در یك موتور كاوش نتیجه­ های نداشته، ولی در موتور دیگر دارای یافته­ های فراوان باشد.

– موتورهاي جستجو محتویات پایگاه­ های اطلاعاتی خودشان را نشان نمی­ دهند و از معیارهایی كه برای گنجاندن یك مدرك در فایل­ هایشان دارند حتی شرحی ارائه نمی­ كنند.

– مهار واژگانی وجود ندارد و قواعد نقطه­ گذاری و بزرگ­ نویسی نیز استاندارد نیست.

– بدون بررسی عملی هر عنصر، اغلب نمی ­توان میزان ربط و رابطه­ ها را تحلیل كرد؛ یعنی اطلاعات كافی در مدخل نمایه نیست تا فرد بتواند دست به انتخاب بزند.

– منابع قابل توجهی در شبكه وب وجود دارند كه توسط موتورهاي جستجو نمایه نمی­ شوند که به این بخش از وب اصطلاحاً وب نامرئی می­ گویند.

جستجوی اطلاعات در اینترنت به دو روش می‌تواند صورت گیرد یكی استفاده از جملات زبان محاوره‌ای است و دیگری بكارگیری كلمات كلیدی. در روش استفاده از جملات زبان محاوره‌ای كه اغلب به كاربران تازه‌كار پیشنهاد می‌گردد، مورد سوال خود را در قالب یك جمله سوالی مطرح می‌سازند. ­یكی از عیب‌های بزرگ این روش تعداد نتایج جستجوی زیادی است كه بازگردانده می‌شود. به همین دلیل این روش توسط كاربران حرفه‌ای و حتی توسط همه، كم­تر استفاده می‌شود. اما چنانچه از این روش استفاده بشود بایستی سعی در انتخاب بهترین نوع جمله بشود و توصیه می‌شود در انتخاب یك یك كلمات لحظه‌ای درنگ نموده و با ظرافت خاصی جمله نهایی را مطرح نمود.

یكی از كاراترین و مقتدرترین روش­ های جستجوی اطلاعات در دنیای وب استفاده از واژه‌هایی است كه اصطلاحاً كلمات كلیدی نامیده می‌شوند. اغلب كاربران حرفه‌ای و جستجوگران ورزیده دنیای اینترنت می‌توانند با طرح بهترین كلمات كلیدی و بكار بستن قوانین تركیب آن‌ها با هم برای نیازهای اطلاعاتی خود پاسخی در خور بیابند.

طنین وب

آخرين مقالات طنین وب :  
Close