09226219759
02833236567
@taninwebraya
[email protected]
بررسی منابع موجود در وب نامرئی

بررسی منابع موجود در وب نامرئی

در این مقاله به بررسی منابع موجود در وب نامرئی می پردازیم . بخش بزرگی از وب وجود دارد كه عنكبوت‌های موتورهای جستجو آن‌ها را نمایه نمی‌كنند یا نمی‌توانند نمایه كنند به عبارت ساده تر وب نامرئی به بخشی از فضای شبکه ی وب اطلاق می شود که توسط روبات های موتورهای کاوش قابل دسترسی و شناسایی نیست و به همین دلیل در پایگاه اطلاعاتی آن ها وارد نمی شود و عبارت‌اند از سایت‌های دارای رمز عبور و صفحاتی که برای دسترسی به آن ها نیاز به گذرواژه می باشد ،‌ اسناد موجود در پشت سامانه‌های حفاظتی (Firewalls)،‌ فایل‌های پی‌دی‌اف از متون آرشیو شده، و ابزارهای تعاملی نظیر ماشین حساب‌ها و برخی واژه‌نامه‌ها و همچنین محتویات بعضی از پایگاه‌های اطلاعاتی،‌ منابع محافظت شده از طریق اسم كاربر و گذرواژه، ‌منابع و صفحات وب بدون پیوند،‌ و صفحات افزون بر حداكثر تعداد صفحات قابل مرور در نتایج بازیابی و  یا فایل های دیداری و شنیداری و تصویر.

وب نامرئی

اهمیت وب نامرئی

به دو دلیل می‌توان گفت كه وب نامرئی اهمیت دارد. نخست از نظر كمّی، باید گفت كه حجم اطلاعات موجود در این بخش خیلی بیشتر از سطح آشكار ( Visible) است. موارد زیر، اهمیت وب نامرئی را از نظر كمّی نشان می‌دهند ( Devine and Egger-sider 2001) :

  1. بهترین موتورهای كاوش فقط قادر هستند كه حدود ۱۶ درصد از اطلاعات موجود در وب را بازیابی كنند و بنابراین ۸۴ درصد آن‌ها جزو وب نامرئی به حساب می‌آیند.
  2. اندازه وب نامرئی تقریباً ۵۰۰ برابر وب مرئی است: وب نامرئی ۵۵۰ میلیون سند، و وب مرئی تقریباً یک میلیون سند را دارا می‌باشد.

دوم اینكه از نظر كیفی، اطلاعات بخش‌های مختلف این مجموعه به ویژه منابع اطلاعاتی موجود در وب عمیق، معمولاً منابع ارزشمند و مفید هستند و در بسیاری از موارد پاسخگوی نیاز كاربران می‌باشند. تقریباً بیش از نیمی از وب نامرئی را پایگاه‌های اطلاعاتی موضوعی تشكیل می‌دهند.

طنین وب

 

آخرين مقالات طنین وب :  
Close