09226219759
02833236567
@taninwebraya
[email protected]
نكات كلیدی جستجو به زبان فارسی

نكات كلیدی جستجو به زبان فارسی

برای جستجوی مطالب فارسی چنانچه آدرس سایت به خصوصی كه در زمینه موضوعی مورد نظر ما فعالیت می‌كند را داشته باشیم؛ می‌توان مستقیماً به آن سایت رفته و از مطالب آن استفاده نمود. به عنوان مثال سایت سیستم تبلیغاتی طنین وب مطالب مفیدی در زمینه سئو و بهینه سازی سایت، خدمات بک لینک و همچنین خدمات رپورتاژ، به ما ارائه می‌دهد و یا سایت رایتک در زمینه برگذاری کلاس های حضوری و غیر حضوری فعالیت می‌نماید و یا به عنوان مثال سایتی مثل سایت زبان دانلود در زمینه آموزش زبان فعالیت دارد . اما چنانچه امكان استفاده از این سایت‌ها نباشد و یا آدرس این سایت‌ها را نداشته باشیم بایستی مطلب مورد نظر خود را بوسیله یكی از موتورهای جستجو پیدا بكنیم.

جستجو

انتخاب موتور جستجو عامل مهمی در فرایند جستجو است. در حال حاضر ابزارهای كاوش مختلفی در ایران ظهور پیدا كرده ­اند. لیكن ابزارهای جستجویی كه امكان جستجوی اطلاعات به زبان فارسی را در اختیار قرار می‌دهند، محدودند. از طرف دیگر، امكانات و قابلیت‌های‌ آن‌ها برای بازیابی موثر و مناسب اطلاعات متغیر هستند. برخی از ابزارهای كاوش با امكانات جستجوی فارسی عبارتند از:  NPiran، Iranhoo ، IranMehre ، Parseek و Google . در بین ابزارهای كاوش فوق ، تنها موتور كاوش گوگل دارای برنامه روبات به منظور شناسایی و نمایه­ سازی صفحات یا سایت­ های وب به زبان فارسی و نمایه­ سازی خودكار می ­باشد و قادر است صفحات فارسی را در قالب یونی‌كد شناسایی و در پایگاه خود نمایه كند و سایت پارسیك نیز از پایگاه گوگل برای جستجو و بازیابی اطلاعات استفاده می­كند. به تعبیر دیگر، چهار ابزار كاوش دیگر توسط نمایه‌سازی انسانی اداره می‌شوند و از این لحاظ راهنمای موضوعی تلقی می‌شوند و انسان، فرآیند شناسایی، بررسی و نمایه‌سازی سایت‌ها یا صفحات وب را بر عهده دارد.

معمولاً به جهت دامنه وسیع موضوعی و نیز صفحه به زبان فارسی گوگل اكثر كاربران از این موتورجستجواستفاده می‌نمایند. برای جستجوی بهتر توجه به نكات زیر ضروری به نظر می‌رسد:

– با تركیب چند واژه كلیدی مهم خیلی سریع می‌توانیم مطلب مورد نظر خود را بدست بیاوریم.

– دقت در انتخاب كلید واژه‌ها به طوری‌كه واژه‌های انتخابی بطور دقیق نماینده نیاز اطلاعاتی ما باشند كمك خواهد كرد تا از نتایج جستجوی گسترده‌ای كه در اكثر موارد بار اطلاعاتی مفید ندارند دوری گزینیم.

– استفاده از تكنیك جستجوی عبارتی كه در آن عبارت جستجوی مورد نظر خود را داخل گیومه « » می‌گذاریم و به این ترتیب به موتور جستجو می‌گوییم كه مطلب مورد نظر ما بایستی عین این عبارت باشد، نیز در محدود كردن نتایج جستجو كمك فراوان می‌كند.

– استفاده از انواع محدودگرهای زبانی، زمانی، مكانی، شكلی، و موضوعی و … در جستجوی پیشرفته گوگل به ما در رسیدن سریعتر به مطلب مورد نظر كمك فراوانی می‌كند.

– به علت این كه منابع و اطلاعات موجود در اینترنت بوسیله افراد مختلف و بدون كنترل در شیوه‌های رسم‌الخط و بدون ویرایش صاحب‌نظران منتشر می‌گردد آشنایی با گونه‌های مختلف نوشتاری و املاهای مختلف یك واژه و یا یك مفهوم در زبان فارسی به ما كمك می‌كند كه با جستجوی گونه‌های مختلف نوشتاری یك واژه یا یك مفهوم و استفاده از واژه‌های مترادف و متشابه و شكل‌های دیگر نوشتاری آن واژه و نیز استفاده از انواع شكل‌های جمع و مفرد یك واژه جامعیت جستجوی خود را بالا ببریم .

– با استفاده از عملگرهای بولی، دقت جستجو را بالا برده و نتایج جستجوی كم و مفیدی را بدست بیاوریم.

– با استفاده از شكل‌های مختلف مترادفات موجود برای یك مفهوم و هم چنین شبه مترادفات و یا حتی گاهی كلمات متضاد مثل بی‌سوادی و سوادآموزی در جستجو می‌توان جامعیت جستجو را بالا برد.

– اسامی مشهور و اسامی علمی: آگاهی از شكل‌های مختلف اسامی علمی و مشهور عامیانه و اسامی تجاری یك پدیده و یا وسیله و … و استفاده از آن‌ها می‌تواند جامعیت جستجو را بالا ببرد.

– با توجه به این كه در اكثر وب‌ها از واژه خارجی یك كلمه به همان صورت و با همان الفبا استفاده می‌شود استفاده از شكل خارجی این لغات و واژه‌ها نیز می‌تواند جامعیت جستجوی ما را بالاتر ببرد.

طنین وب

آخرين مقالات طنین وب :  
Close