09226219759
02833236567
@taninwebraya
[email protected]
موتور جستجوگر چیست و چگونه کار می کند؟

موتور جستجوگر چیست و چگونه کار می کند؟

موتور جستجوگر سایتی است که پس از دریافت واژه یا عبارت در بانک اطلاعاتی خود به جستجو می پردازد و سایت های مرتبط با موضوع را نمایش می دهد. البته امروزه بیشتر موتور جستجوگر ها دارای اطلاعات طبقه بندی شده مانند دایرکتوری ها می باشند. همچنین اکثر دایرکتوری ها قابلیت جستجو مانند موتورهای جستجو را دارند. با پیشرفت تکنولوژی و افزایش محبوبیت وب، نیاز به بایگانی اطلاعات بیش از گذشته اهمیت پیدا می کند که موتور جستجوگر این توانایی را دارد تا اطلاعات را بایگانی نموده و درهنگام نیاز به سرعت در اختیار کاربران قرار دهد.

موتور جستجوگر

نتایج حاصل از موتور جستجوگر سایت هایی هستند که به ترتیب نزولی براساس میزان ارتباط خود با واژه یا عبارت مورد جستجو لیست می گردند. اولین سایتی که در نتایج جستجو قرار می‌گیرد میزان ارتباط بیشتری با واژه یا عبارت مورد جستجو از دید موتورهای جستجوگر دارند.

موتورهای جستجوی دقیق محبوبیت بیشتری در میان سایر موتور جستجوگر ها دارند و مراجعه ی کاربران به آن ها بیشتر است. می توان گفت نتایج حاصل از موتورهای جستجوگر منحصر به فرد هستند چراکه با وجود جستجوی عبارتی یکسان در آن ها با نتایجی کاملا متفاوت مواجه می شویم. تفاوت در نتایج ارائه شده از سوی موتورهای جستجو به دلیل تفاوت در الگوریتم های بایگانی داده ی آن هاست اما اگر موتورهای جستجو بایگانی داده های مشابهی هم داشتند نتایج جستجوی آن ها تفاوت داشت.

الگوریتم هایی که موتورجستجو ازآن ها استفاده می‌کنند تا نتایج جستجو براساس آن رتبه بندی شوند کاملا محرمانه می‌باشند.

وقتی جستجویی در یک موتور جستجوگر انجام می شود، لیستی شامل نتایج حاصل از جستجو ارائه می گردد در حقیقت می توان گفت این لیست نتیجه ی کار بخش های متفاوت موتور جستجوگر است که قبلا پایگاه داده اش را آماده کرده است و این گونه نیست که در لحظه ی جستجو، وب را بگردد به این معنی که گوگل و دیگر موتور‌جستجوها توانایی وب گردی در مدت کوتاه را ندارند و همه آنها در زمان پاسخ‌گویی به جستجوهای کاربران، تنها در پایگاه داده ای که در اختیار دارند به جستجو می پردازند. موتور جستجوگر به کمک بخش های متفاوت خود، اطلاعات مورد نیاز را قبلا جمع آوری، تجزیه و تحلیل می‌کند سپس آن را در پایگاه داده‌اش ذخیره می نماید و به هنگام جستجوی کاربر تنها در همین پایگاه داده می‌گردد.

طنین وب

آخرين مقالات طنین وب :  
Close