09226219759
02833236567
@taninwebraya
[email protected]
سامانه مدیریت محتوا یا Cms چیست؟

Cms یا سامانه مدیریت محتوا چیست؟

سامانه مدیریت محتوا (به انگلیسی: Content management system)، یک برنامه رایانه‌ ای است که امکان انتشار، ویرایش و مدیریت محتوا، سازماندهی، حذف و همچنین نگهداری از طریق یک رابط مرکزی فراهم می‌کند. یک سیستم مدیریت محتوا از دو عنصر تشکیل شده است:

-نرم‌افزار مدیریت محتوا (CMA) که به مدیر محتوا یا نویسنده، که ممکن است دانش لازم در مورد زبان نشانه گزاری (HTML) را نداشته باشد، اجازه می‌دهد تا ایجاد، ویرایش و حذف محتوای یک وب سایت را بدون نیاز به تخصص یک وب‌مستر، مدیریت کند.

-نرم‌افزار تحویل محتوا (CDA) که با تفسیر و استفاده از آن اطلاعات وب‌گاه را بروز رسانی می‌کند.

سامانه مدیریت محتوا

  CMS به شما امکان می دهد به راحتی طراحی سایت انجام دهید. در واقع CMS کمک می کند که شما بیشتر با محتوای وب سایت درگیر شوید و دیگر نیاز به کد نویسی زیاد و آشنایی کامل با برنامه نویسی و کدنویسی ندارد.طراحی سیستم محتوا تعدادی قالب آماده را در اختیار شما می¬ گذارد و شما به آسانی می توانید با استفاده از این قالب ها صفحات دیگری به سایت اضافه کنید و یا کم کنید بدون آن که نیاز به دانش برنامه نویسی داشته باشید.در واقع شما با استفاده از cms ها به راحتی صاحب یک وب سایت اینترنتی می شوید. اگر در طراحی سایت از CMS استفاده نکنید باید با زبان های برنامه نویسی مثل HTML یا XHTML و  … آشنایی داشته باشید.

در بعضی موارد تصور می شود که CMS ها برای تازه واردان ساخته شده است که این تصور اشتباهی می باشد. در حقیقت هم افراد حرفه ای و هم تازه واردها می توانند از CMS ها استفاده کنند. یک برنامه نویس حرفه ای که قصد راه اندازی یک وب سایت را دارد می تواند به جای صرف زمان چند ماهه برای طراحی سایت خود از یک CMS برای انجام کارهایش استفاده کند. در واقع CMS  ها بیشتر به دنبال صرفه جویی در وقت هستند.

از جمله بهترین سیستم های مدیریت محتوا می توان به موارد زیر اشاره نمود.

WordPress

Joomla

Drupal

CMSها مزایا و معایب زیادی هم دارند که در ادامه به آن ها می پردازیم:

مزایا:

-به دانش برنامه نویسی و دانستن HTML نیاز ندارد.

-دارا بودن سیستم پلاگینی: CMS ها تعداد زیادی پلاگین آماده برای استفاده کاربران دارند.

– مدیریت محتوا به صورت غیر متمرکز

– امکانات خودکار بهینه سازی موتور جستجو (SEO)

– صرفه جویی در وقت: در واقع برای طراحی سایت اگر از CMSها بهره ببرید بسته به نوع سایت طراحی شده چیزی حدود ۱ الی ۲ هفته زمان شما را می گیرد، حال اگر با استفاده از برنامه نویسی و برنامه های آن اقدام به طراحی سایت کنید چیزی در حدود ۳ ماه باید وقت گذاشته شود.

– انعطاف پذیری بالا: استفاده از CMS ها آسان تر، راحت تر و کارآمد تر است.

– امنیت بیشتر: با توجه به اینکه امروزه وب سایت های زیادی از CMSها استفاده می کنند، CMS ها هر روز به دنبال به روز رسانی امکانات و بهبود فعالیت های خود هستند.

-آشنایی با زیربنای سایت: در واقع با استفاده از CMS ها شما با زیربنای سایت و نحوه ی انجام کارآن آشنا می شوید.

معایب:

– برای افزودن امکانات به CMS ها تنها راه نوشتن و تهیه پلاگین آماده است. از طرفی تولید پلاگین ها دارای محدودیت هایی است که نمی توان همه کار انجام داد.

– بهینه سازی CMS ها برای وب سایت های بزرگ که بهینه بودن و مصرف کم منابع برایشان پر اهمیت است کار سخت و دشواری است.

طنین وب

آخرين مقالات طنین وب :  
Close